AUTUMN NORDIC RUNNING: proč a jak běhat s holemi na podzim

05_vyrezV podzimním období můžeme běh s runningovými holemi využít opravdu naplno. Vynikne především jako zajímavá forma crosstrainingu a varianta bezpečného tréninku v nepříznivých podmínkách. V neposlední řadě se běháním s holemi v průběhu podzimu připravíme na ještě horší, tedy zimní časy.

Podzim v kalendáři právě začal, běžecky (a atleticky) bude po letní sezoně kolem poloviny října. Po zaslouženém a potřebném odpočinku, během něhož je dobré se zaměřit na regeneraci, rehabilitaci a doléčení případných zranění, začneme nejpozději v listopadu s všeobecnou přípravou pro další sezónu (crostrainingem).

SONY DSCBěh s runningovými holemi je právě jednou z vynikajících crosstrainingových metod. Umožní nám zapracovat na rozvoji obecné kondice a aerobního treninku, který je před novou sezonou nutný jako základna pro následný speciální trénink. Běhat na lyžích ještě nelze, běhat s holemi však ano.

Ideální jsou k tomu volné přírodní plochy, především louky, parky, sjezdovky, či „zazimovaná“ pole. Protože jde o terény nerovné a navíc bývá často mokro, vynikne při běhu s holemi faktor zvýšené stability. Hole nám poskytují oporu, v okamžiku dokroku nás podrží.

Tím se samozřejmě významně snižuje riziko zranění. Navíc běh v měkkém terénu posiluje šlachy a vazy našich nohou, takže budou lépe připraveny na náročnou zátěž v přípravném a následně předzávodním období.

Kromě velmi efektivního běhu se zvýšeným výdejem energie (v důsledku zapojení holí) můžeme na podzim samozřejmě zařadit i různá cvičení s holemi a využít nordic running i k odlehčení zátěže na nohy. To platí především pro ty, kdo mají nějaké zranění, resp. se v rámci jeho doléčování postupně vracejí k plnému tréninkovému zatížení.

04_vyrez

Na podzim bývá často ošklivo, deštivo a chladno. Běh s holemi nás ale zahřeje o hodně víc než „obyčejný“ běh a umožní nám zvládnout nepříznivé podmínky naprosto bezpečně. Těžko na cvičišti, lehko na bojišti – a tím bojištěm bude zima.

Proto se nebojme běhat s runningovými holemi v nerovných terénech, v mokru a v blátě. V zimě na zasněžených a zledovatělých úsecích jako když to najdeme. A taky už nebudeme tak brzo zafunění, což by se nám pak v mrazivém počasí mohlo vymstít nachlazením…

Takže naučme se správně běhat s holemi a nemusíme se bát, až se zima zeptá. Podrobné informace o podzimních praktických akcích nordic running + runwalk najdete zde

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

:roll:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*