Analýza techniky běhu s holemi II. – do kopce

detail 2_Řada běžců a dalších sportovců označuje po vyzkoušení nordic runningu vybíhání kopců za nejlepší využití runningových holí vůbec. Proč ne. V dnešním druhém dílu navazujeme na biomechanické porovnání techniky běhu s holemi a bez holí po rovině a analyzujeme techniku běhu s runningovými holemi do kopce.

Síla působící na pohybový aparát při dokroku je v tomto případě vlivem gravitace menší než při běhu na rovině. Díky opoře o hůl a zapojení svalových skupin paží a ramene dochází k výraznějšímu odrazu. Těžiště těla se pohybuje po vzestupné trajektorii. Hlavní svalové skupiny (hýždě, přední strana stehna, lýtka) pracují převážně v koncentrickém svalovém režimu.

VIDEO – běh s holemi do kopce

Kinogram – 1 krok a odraz holí:

_dokopce fin - orez

Analýza jednotlivých fází:

         Pro běh do kopce je charakteristický optimální náklon trupu ke svahu. Nežádoucímu výraznějšímu předklon trupu s vysazením hýždí zamezuje správná délka hole. Úhel v lokti v této fázi by měl být 90 stupňů.

2-4       Se zdvihem švihového kolena dochází k extenzi (propnutí) v koleni stojné dolní končetiny za současného odrazu paže o hůl.

         Odraz běžec dokončuje s téměř propnutým kotníkem. Dokončení odrazového náponu ve všech třech hlavních kloubech i u této technické varianty souvisí s rychlostí běhu a délkou kroku.

6          V letové fázi, která je u této varianty nejkratší, je pohyb akcelerován dokončením odrazu paží. Dle délky kroku se paže téměř propíná v lokti a dostává na úroveň boků.

         Dokrok probíhá na přední část chodidla. V případě samotného běhu klade tato technická varianta  velké nároky na dolní končetiny (zejména lýtka a achilovky). V případě běhu s holemi je zatížení kompenzováno oporou o hůl.

8-10     V následujících fázích, kdy se zadní koleno dostává vpřed , dochází ke snížení těžiště těla běžce, což se navenek projeví větším pokrčením stojné dolní končetiny v koleni. Optimální míra pokrčení je opět kontrolována oporou o hůl.

11        Běžec se opět dostává do výchozí pozice a celý pohybový cyklus se analogicky opakuje s vystřídáním paží a dolních končetin.

:roll:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*