Kdy a proč je Nordic Running bezpečnější než normální běh?

OLYMPUS DIGITAL CAMERAHlavními přínosy Nordic Runningu jsou nepochybně zvýšení efektivity běhu a odlehčení kloubů dolních končetin. Nepřehlédněme však také význam runningových holí při zvýšení bezpečnosti běžce. V období podzimu a zimy se – především v důsledku stavu terénu – tento význam ještě zvyšuje.

Ve kterých situacích, resp. z jakých důvodů může být běh s holemi bezpečnější než normální běh? Uveďme jich alespoň pět:

04_bezpecnost1. stabilita

Runningové hole nám umožňují udržení správné polohy trupu a stabilního postoje při běhu v otevřených terénech, často blátivých (v zimě zasněžených). Díky holím nevrávoráme a nepadáme. Běhání v parcích, po loukách, polích a měkkých lesních cestách navíc posiluje vazy a šlachy nohou. Pravidelným během s holemi tedy předcházíme možným úrazům a zraněním.

2. psi

Naše mírumilovné běhání bohužel často narušují volně pobíhající psi, a to nejčastěji na krajích obcí, za městem, apod. (tedy právě tam, kde si chceme od civilizace a různých problémů při běhu odpočinout). Jaký pán, takový pes – platí to hlavně o jejich vychování. S holemi se však neposlušných psů bát nemusíme. Naopak. Bát se budou oni nás :)

3. obejdové

Znepříjemnit jinak příjemné běžecké chvíle nám dokážou taktéž různá pochybná individua či obejdové, kteří se neobejdou bez krabičáků a lahváčů. Ani osamocené běžkyně-dámy nebo slečny se ale při nordic runningu nemusejí ničeho a nikoho obávat, neboť hole v jejich rukou by se jistě staly velmi účinnou obrannou zbraní…

SONY DSC4. přírodní překážky 

Při fartleku či trailu musíme občas překonávat potok, příkop, úvoz, nebo řešit problém s bažinou. Runningové hole nám v tom významně pomohou. Prolákliny, potoky a prohlubně s nimi hravě překonáme přehoupnutím se při současném odrazu oběma holemi (viz obr.). Podmáčená místa a bažiny před jejich proběhnutím nejprve holemi prozkoumáme (změříme si jimi hloubku vody nebo bahna) a situaci tak máme lépe pod kontrolou.

5. auta

Běh s runningovými holemi nás vytáhne z města do přírody, neboť v terénu teprve všechny jeho výhody vyniknou. Běháme-li normálně po silnici, je naše bezpečnost permanentně ohrožena bezohlednými řidiči. Z tohoto hlediska je přírodní Nordic Running mnohem bezpečnější záležitostí.

09

Aby byl běh s holemi opravdu bezpečnější variantou než pouhý běh, nesmíme nikdy zapomenout na hlavní zásady bezpečnosti, které pro něj platí (v souhrnu je najdete zde). Pokud se chcete technicky správný a bezpečný Nordic Running naučit, neváhejte se přihlásit na nejbližší instruktážtermíny a informace zde

:roll:

1 komentář u “Kdy a proč je Nordic Running bezpečnější než normální běh?

  1. Plně souhlasím s Milanem ty hole jsou výborná věc a výše uvedené informace jsou na místě .Zkoušime to i s žactvem a líbí se jim to a půl až tři čtvrtě hodiny v terénu to s nimi nic neudělá ( to spíš se mnou

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*