Běh s holemi vypadá na první pohled jako šílenost. Nordic Running přitom oceňují i mistři světa

PlzenZ webu Českého Rozhlasu Plzeň: „V dnešní době je takřka nemožné vynalézt něco nového. Všichni máme dojem, že už všechno vynalezeno bylo. Milan Kůtek nás ale přesvědčil, že tomu tak zdaleka není. Vymyslel novou běžeckou metodu – Nordic Running.“ Tolik úvod článku redaktora Radima Jehlíka, uvozující rozhovor o běhání s holemi v rámci pořadu Náš host pro regionální vysílání ČR Plzeň + Karlovy Vary.

„Všechno začalo tak nevinně. Jednoho dne chtěl učitel chebského gymnázia provětrat své běžky, jenže počasí mu nepřálo – nebyl sníh. A tak zkusmo popadl běžkařské hůlky a proběhl se s nimi. Na světě tak najednou byla technika, která získává na popularitě…“, shrnuje počátky nordic runningu Radim Jehlík.

K tomu: protože se občas ozve někdo z bývalých závodních běžkařů (většinou o generaci starších) s tím, že jsem nic nevymyslel, protože oni přece s hůlkami běhali, opakovaně dodávám: já jako atlet nikdy, nás tuto metodu trenéři neučili. A nejen nás – nikoho. Ani atlety, ani jiné sportovce. Natož aby někdo z trenérů ostatních sportů (než běžkařů) rozpracoval metodiku a věnoval se zkoumání zdravotních aspektů či konkrétních tréninkových přínosů pro jejich sport. O vlivu na správný běžecký styl ani nemluvě… Jak by jinak mohla metoda Nordic Running získávat v současnosti na popularitě, kdyby ji už dávno všichni znali a využívali? :)

host plzen

Zpátky k rozhovoru v karlovarském studiu Českého rozhlasu. Co všechno výborného moderátora Radima Jehlíka zajímalo? Jaké jsou hlavní výhody v běhání s holemi? Co na nordic runningu oceňují vrcholoví sportovci? Jaké bývají reakci lidí na běžce s holemi?

Celý rozhovor si můžete pustit z přehrávače v tomto článku, nebo přímo kliknutím na následující odkaz: audioarchiv

:roll:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*