Světový oštěpař Petr Frydrych doporučuje Nordic Running pro jeho komplexnost i dalším sportovcům

detail_Jsem velmi potěšen tím, že moje tréninková metoda uchvátila dalšího skvělého českého reprezentanta. Zastáncem běhu a cvičení s runningovými holemi je totiž i Petr Frydrych, člen tréninkové skupiny Jana Železného a bronzový medailista v hodu oštěpem z posledního atletického mistrovství světa. Článek obsahuje VIDEO

detail 2Petr Frydrych - bronzový medailista v hodu oštěpem z MS v atletice (Londýn, 2017) s osobním rekordem 88,32 m. Sedminásobný medailista z MČR a držitel 3.místa v anketě Atlet roku (2017), mezi jehož další největší úspěchy patří stříbrná medaile z mistrovství Evropy do 22 let (2009) a účast ve finále MS v Berlíně (2009, 10.místo)

Oštěpaři, potažmo vrhači a další siláci mezi spotovci, jsou z mé metody nordic running doslova nadšeni. Samotný běh je příliš nebaví a vzhledem k tělesným proporcím je pro ně velmi náročný. Zapojení runningových holí – a tím pádem trupu, paží a ramen – do běhu celou situaci zásadně mění. Při Nordic Runningu běží „celý člověk“, přirozeně posiluje vršek a současně výrazně snižuje zátěž na kolena a achilovky.

Česká oštěpařská reprezentace zná moji metodu už od r. 2012. Běh s runningovými holemi opakovaně doporučuje Bára Špotáková, tréninková parta Jana Železného (Jakub Vadlejch, Vítězslav Veselý a další) ji pak pravidelně zařazuje na svých podzimních kondičních soustředěních (více k tomu – viz videorozhovor na konci článku).

01_upr

Petr Frydrych (mimochodem: velmi skromný a inteligentní sportovec) si některá specifika Nordic Runningu osvojil na jedné z mých pravidelných instruktáží na pražské Ladronce. Kromě samotné běžecké techniky jsme se zaměřili i na speciální odrazové prvky – odpichy a napojované výpady s holemi (do mírného svahu, což je žádoucí pro zvýšení náročnosti). Jejich perfektní zvládnutí oštěpařským mistrem (viz krátká videa: odpichy / výpady) berte jako motivaci a inspiraci i pro vaši kondiční přípravu.

Co Petra Frydrycha na Nordic Runningu zvláště zaujalo? Proč by běhání s holemi doporučil i dalším sportovcům, včetně rekreačních? To už se můžete dozvědět od něj samotného – stačí se podívat na malý rozhovor v tomto videu:

:roll:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*