PROFÍCI a HOBÍCI. Přínosy Nordic Runningu pro sportovce různé výkonnosti

03_Stejné hole, různá výkonnost. Jako u každé jiné sportovní pomůcky či aktivity platí i v případě runningových holí, že možnosti jejich využití se liší v závislosti na naší fyzické kondici a sportovní úrovni. Co konkrétně tedy může Nordic Running přinést výkonnostním a co rekreačním sportovcům?

Přednost v následujícím pokusu o stručný přehled mají určitě HOBÍCI. Mám na mysli rekreační, nebo teprve začínající sportovce, pro něž je společným znakem občasná pohybová aktivita bez vyšších (závodních) ambicí. Které aspekty mé metody ocení hobíci nejvíc:

  • Hubnutí – v případě nadváhy nám stačí pro spalování nadbytečných kilíček pohyb s running holemi nižší rychlostí než bez nich, neboť zapojením holí stoupne naše tepová frekvence (hlídejme si proto „hubnoucí pásmo“ TF sporttesterem)
  • Nordic runwalk – běhochůze (chůzoběh) s runningovými holemi je přirozenější než nordic walking, proto ho zvládne každý, a kromě efektivnějšího hubnutí je mezistupněm k nordic runningu (více o problematice n.runwalk zde)
  • Bedra, šíje – správně zvládnutá technika nordic running + runwalk znamená významné odlehčení bederní oblasti a uvolnění šíje (v důsledku práce paží a ramen), což ocení především „sedátoři“
  • Styl běhu – runningové hole odstraní případné chyby v našem běžeckém stylu, jako jsou šermování lokty do stran, hrbení se nebo přisedání s došlapem příliš přes patu (více k tomu například na tomto odkazu)
  • Protahovací cvičení – s running holemi se při tréninku možná donutíme k různým protahovačkám spíše než bez nich a ještě tím nenápadně zamaskujeme, že už funíme :)

_slide_orez

PROFÍCI  – v mé zjednodušené terminologii pravidelně trénující sportovci. Výkonnostní, vrcholoví, až po reprezentanty. Všichni se na své úrovni plánovaně připravují a soutěží ve svých disciplínách. V čem může být Nordic Running přínosný právě profíkům:

  • Zvýšení efektivity – běh s holemi ve vyšší intenzitě a délce trvání je výrazně náročnější než obyčejný běh, běžíme a současně posilujeme paže + břicho, zapojením vršku se zvyšuje celkový výdej energie a spotřebu kyslíku (více k tomu zde)
  • Trénink plic – v důsledku vyšší energetické náročnosti nordic runningu (viz předch.) musíme i při stejné rychlosti běhu „udýchat víc“, v dlouhodobém horizontu tak pravidelným zařazováním běhu s holemi napomáháme našemu organismu lépe zvládat těžší podmínky (např. kopce, intervaly, triatlon, herní situace atd.)
  • Kolena, achilovky – zapojením runningových holí do běhu významně odlehčujeme nejnamáhanějším kloubům a šlachám nohou (více například zde) – to lze využít jak preventivně, tak při aktuálních potížích, u „vrcholáčů“ bohužel velmi častých
  • Odrazová + posilovací cvičení – ideální doplněk outdoorových tréninkových jednotek, kromě běhu provádíme s holemi odpichy, výpady, žabáky, výdrže a další náročná cvičení
  • Zpestření – běžci naruší zařazením nordic runningu svůj tréninkový stereotyp a ostatní sportovci, kteří neradi běhají, teď ke svému překvapení rádi běhat budou :)

04_vyrez

:roll:

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*