Šetřete při běhu svá bedra, kolena a achilovky

RGRostoucí zájem o nordic running ze strany sportovců i médií je velmi povzbuzující. Rozsáhlý prostor v podobě tématického seriálu věnoval naší metodě běhu a cvičení s holemi také časopis Running Girl. V květnovém vydání tohoto dámského běžeckého magazínu najdete díl zaměřený na zdravotně preventivní aspekty běhání s runningovými holemi.

Běhání nepochybně zlepšuje naše zdraví a psychiku. Ale musíme si uvědomit jednu zásadní věc: běh je velmi náročný, pokud jde o celkovou zátěž na naši opěrnou soustavu. Pohybový aparát (především nosné klouby) je při běhu nucen amortizovat gravitační síly při dopadech, přičemž jde o dvojnásobek až trojnásobek naší hmotnosti. U běžců dochází proto bohužel velmi často k vážným zraněním, nebo dílčím poškozením nejnamáhanějších partií. Postižena bývá patní kost, bérec, Achillova šlacha, koleno, hlezno, úpony lýtkového svalu, atd.

Běh s runningovými holemi tuto skutečnost, tedy obrovské zatížení pohybového aparátu, pomáhá zlepšit. Oporou paže o hůl v okamžiku dokroku opačné nohy dochází totiž k odlehčení, resp. snížení zátěže na nosné klouby. Jak prokázala naše měření, při delších bězích se výsledné hodnoty snížení zátěže pohybují v tunách, resp. v desítkách tun. Velmi důležité také je, že běh s holemi tolik nepřetěžuje struktury pohybového aparátu zapojené při amortizaci dokroku, zejména patu a Achillovu šlachu (viz násl. obrázek – červené oblasti obrázků ukazují maximální zátěž).

tlaky

V této souvislosti připomeňme naše poznatky o tom, že runningové hole mohou běžcům vylepšit techniku tak, aby si takzvaně nepřisedávali a neničili si tím bederní páteř. S jejich pomocí lépe zaujmou správnou polohu mírného náklonu trupu, protože běh – i ten bez holí – je vlastně kontrolované přepadávání trupu vpřed (ne předklánění!) a jeho „dohánění“ nohama.

Velmi pozitivní vliv má správně prováděný nordic running i na oblast šíjovou. Tím, že při odrážení holemi zapojíme svalstvo pletence ramenního, sval deltový a trapézový, totiž napomáháme uvolnění strnulé šíje (potažmo krku). To ocení především jedinci se sedavým zaměstnáním. Jim i všem ostatním pak běhání s holemi pomůže také uvolnit hrudník a narovnat se.

Kompletní text najdete v květnovém čísle časopisu Running Girl

:roll:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*