Runningové hole a běh naboso? Skvělá symbióza!

02_detail PO možnostech, které přináší letní nordic running, pojednávám samostatně v tomto článku. Léto je však nejpříhodnější částí roku i pro běhání naboso – při správném provedení mohou „holoběh“ i bosoběh zlepšit jak zdravotní stav nohou běžce, tak jeho běžecký styl. A co takhle vyzkoušet je současně – tedy jako barefoot nordic running?

Nevím jak vy, ale já chápu běhání naboso jako regenerační variantu. Na upravených travnatých plochách, které nabízejí hlavně parky a městské oddechové zóny, naběhám přes léto postupně několik kilometrů v rámci odpočinkového tréninku. Je to bezpečné a zdravé (na rozdíl od bosoběhu v lese, po neupravených cestách apod.), ale musíme být opatrní a nepřehnat to s dávkováním. Takže: postupně a přiměřeně, přiměřeně :)

Při volném běhu i při rovinkách se snažím soustředit na běžecký styl, především na provedení došlapu. Oproti běhu v botách noha přirozeně našlapuje na přední (resp. střední) část chodidla a prsty se automaticky zapojují do odrazu. Tak je to správně; je proto potřeba si „vzorec“ došlapu a odrazu pevně zapsat do naší pohybové paměti a pak jej používat při „normálním“ běhu.

01 fb

Abychom však nezapomněli na runningové hole, resp. běh s nimi jakožto námi doporučovanou celoroční tréninkovou metodu. Proč nespojit příjemné s užitečným, přesněji řečeno se zdravotně-preventivním? Proč nevyzkoušet běh naboso s holemi, neboli barefoot nordic running?

Kdo zkusí, dá mi za pravdu: účinky obou variant se sčítají. Náš běžecký krok bude – a to nejen pocitově – dvojnásob odlehčenější. Přirozeně lehký došlap našich bosých nohou doplňuje záběr paží a ramen při odrazu holí, takže dolní končetiny musí zvládat výrazně menší zátěž a vyloženě si lebedí. Kolena a stehna při běhu s holemi naboso „jedou na volnoběh“. A praktická výhoda: občasné šlápnutí na kamínek, klacík či šišku tolik nebolí.

03 vyrez

Kromě toho může bosoběh s holemi na bezpečné travnaté ploše sloužit jako cvičení správného běžeckého stylu (odstraníme díky němu především případný zafixovaný došlap příliš přes patu) a jako mezičlánek k opravdovému běhání naboso. Takto by jej mohli pojmout běžci s nadváhou a všichni ti, které bosoběh láká, ale zatím s ním nemají vůbec žádné zkušenosti. Šok z přeměny dosud obutého evropského běžce na přirozeně bosého Afričana pro ně pak nebude tak velký :)

:roll:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*