Tréninkové přínosy

Kromě zdravotně-preventivních aspektů nordic runningu je třeba vyzdvihnout především jeho tréninkový přínos v důsledku zvýšení intenzity. Běžec s runningovými holemi totiž podává větší výkon, resp. má významně vyšší energetický výdej než při běžném běhu. Intenzivněji dýchá, mnohem více zapojuje horní končetiny a svalstvo hrudní oblasti.

Při nordic runningu tedy sportovec nejenom běží, ale současně i přirozeně posiluje. A na rozdíl od běhu na lyžích, kdy při jízdě z kopce odpočívají paže a při odrážení způsobem soupaž na rovině odpočívají naopak nohy, si při běhu s runningovými holemi neodpočinou ani paže, ani nohy.

SONY DSCtreninkove zima 220

Zapojení horní poloviny těla, která při normálním běhu spíše „zahálí“, se při nordic runningu projeví mj. nárůstem tepové frekvence (v závislosti na vzdálenosti a rychlosti běhu bude tento nárůst činit okolo 20% nad úrovní klidové TF). Výkonnostní sportovci toho jistě využijí v rámci intenzivní tréninkové jednotky. Pro rekreační sportovce a jedince s nadváhou má zvýšení TF význam také při hubnutí, neboť s runningovými holemi můžeme běžet o něco pomaleji než bez nich, tuky však přitom spalujeme stejně.

To, že je nordic running výrazně fyzicky náročnější než obyčejný běh, se nám může hodit obzvláště v nepříznivých klimatických podmínkách. Na absolvování tréninkové jednotky s požadovaným energetickým výdejem nám totiž bude stačit kratší čas, protože stejné množství energie vydáme za kratší dobu. A o vysoké ceně uspořeného času není v dnešní vytížené době sporu; v případě sportovců může být jistě nejlépe „investován“ do rehabilitace a regenerace.

:roll: