Runningové hole pro běžecké začátečníky – 5 důvodů pro NORDIC RUNWALK

OLYMPUS DIGITAL CAMERATěm, kdo začínají nebo chtějí začít s pravidelným běháním, může být velkým přínosem chůze s holemi. Nemám však na mysli nordic walking, jehož technika vyžaduje zcela jinou práci paží než je tomu u běhu. Jde mi o běhochůzi s runningovými holemi, kterou pro odlišení nazývám nordic runwalk. V článku se dozvíte, co vše běžecký začátečník díky této variantě získá.

Koncepci jiné varianty kondiční chůze s holemi, spíše běhochůze nebo chůzoběhu, předkládám ve své knize Nordic running. Pokud knihu ještě nemáte, můžete si prozatím to nejdůležitější k tématu runwalk přečíst v článku NORDIC RUNWALK: Není nutno, aby se přímo běželo…

Chcete začít pravidelně běhat (nebo vás v běhání dočasně limitují zdravotní potíže)? Mám pro vás dobrou zprávu: tréninková chůze s runningovými holemi může být výborným mezistupněm a přechod od (obyčejné) chůze k běhání vám usnadnit. Na rozdíl od nordic walkingu, který je založen na zapažování a krátkém vypouštění hůlky z ruky za tělem, v mém pojetí běhochůze s runningovými holemi (nordic runwalk) paže dodržují běžecký rozsah pohybu loktů. Nohy jdou, paže běží a při tom zapichují hole. Tak trochu to může připomínat běžkaře-hobíka, který na lyžích neprovádí skluz, ale spíše se jen tak pošupuje, k čemuž právě musí více zapojit paže.

detail_

Co konkrétně tedy běhochůzí s runningovými holemi běžecký začátečník získá? Tady je 5 hlavních důvodů pro NORDIC RUNWALK:

1. Osvojení základních zásad správného běžeckého stylu: mírný náklon trupu (osa ramen je mírně před osou boků a my se nehrbíme), srovnané paže (lokty se pohybují rovnoběžně a ve stejném rozsahu jako při běžném běhu), došlap velmi mírně přes přední část chodidla nebo na celé chodidlo (nikoliv přes patu)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA2. Odlehčení kolen a beder. Snížení zátěže na nosné klouby, k němuž dochází díky zapojení runningových holí do naší běhochůze, oceníme obzvláště při stavu nadváhy (pokročilejší běžci pak také např. při problémech s achilovkami či kyčlemi)

3. Větší výdej energie. Při běhochůzi aktivně zaměstnáváme i vršek a paže, čímž podáváme větší výkon, srovnatelný s během bez holí. Naše tepová frekvence i spotřeba kyslíku bude při chůzi s runningovými holemi přibližně stejná jako při „normálním“ běhu pomalým tempem

4. Intenzivnější dýchání, k němuž při technice nordic runwalk dochází, nám pomůže k lepší adaptaci na budoucí běhání – budeme mít lépe připravené plíce. Jako když to pak najdeme, především až potkáme nějaké kopečky :)

5. Zvýšená stabilitu v terénu, kterou runningové hole zajistí lépe než kratší walkingové (obzvláště máme-li hřmotnější postavu). Nebudeme se bát vyrazit i do měkkých terénů, což je pro šlachy a vazy našich nohou důležité jako kompenzace běhání pouze po asfaltu

Každý začátek je těžký. Jistě to bude platit i o vašem postupném „rozbíhání se k běhání“. Brzy si však na techniku nordic runwalk zvyknete a zalíbí se vám. Její přirozenost a běžeckost vás nejspíš přiměje k tomu, abyste se místo „pouhé“ chůze s holemi občas s nimi i rozběhli. Jen tak, pomalu, na pohodu, pěkně do rytmu. To už bude jakýsi nordic jogging. No a časem, už ve fázi vašeho budoucího pravidelného běhání, si jako skvělý tréninkový doplněk oblíbíte i souvislý běh s holemi – nordic running. Já o tom vůbec nepochybuju!

:roll:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*