S holemi toho teď víc naběhám než nachodím, říká mistr Evropy v NW Janek Vajčner

janek 4Pokud jde o sportovní pojetí nordic walkingu, jeho jasnou jedničkou u nás je „holochodec“ ze Znojma Janek Vajčner. Úspěšný český reprezentant, historicky první český evropský medailista a mistr Evropy v nordic walking začal ve své přípravě intenzivně používat i metodu nordic runningu. Jaké plány má Janek na závodní sezonu 2017 a které aspekty běhu s runningovými holemi hodnotí nejvíce?

janek_Janek Vajčner je průkopníkem vrcholového pojetí POWER NORDIC WALKING v České republice a několikanásobným rekordmanem ČR v NW a Ultra NW (5 – 100 km). Získal historicky první medaili pro Českou republiku z Mistrovství Evropy v Nordic Walking – 1. místo ve své kategorii a 3. místo celkově (10 km, Německo), stal se také absolutním mistrem Evropy v Cross-Country Nordic Walking (12 km, Slovensko). Janek je zakladatelem moravianwalking.cz, za svůj největší úspěch považuje rozšíření povědomí o Severské chůzi u nás.

Je pro mě opravdu velkou ctí a motivací, že osobnost takového formátu a s takovými úspěchy oceňuje moji metodu nordic running a vyzdvihuje její přínosy pro vrcholovou sportovní přípravu. Z vyjádření Janka Vajčnera k Nordic runningu a z jeho cílů pro rok 2017 vybírám:

janek 1Navýšil jsem tréninkové objemy, zpestřil tréninky o „mord“ specialitky, přidal krosové, trailové a skyrunning závody, to vše absolvuji Nordic walkingem nebo Nordic runningem. Opět zapojuji běh s runningovými holemi, v loňském roce se mi tato forma silově vytrvalostního tréninku osvědčila. I na akční rychlost je to super.

Hodně dbám na sílu paží a komplexní zpevnění těla v náklonu, Nordic running je ideální varianta. No a v zimě, kdy máte málo času vzhledem ke krátkým dnům, se vám zkracuje celková doba objemového i jinak zaměřeného tréninku. Jinak řečeno, co chcete nabouchat Nordic walkingem nabušíte v mnohem kratším čase Nordic runningem. U NW také tak často nedosáhnete tzv. tempa na krev :)

Nebo napadl sníh? Nordic walking jde špatně, protože krok je nízko nad zemí. Nordic running je ideál. A upřímně: nyní toho více naběhám s holemi jak nachodím. Vše má ale své zásady, od velikosti holí až po technikuTakže walkeři, všem vám doporučuji Nordic Running jako velmi vhodný doplněk k Nordic walkingu.

janek 2Cíle a plány pro rok 2017:

  • Rozvoj spolupráce v Nordic Running přímo se zakladatelem Mgr. Milanem Kůtkem – www.nordicrunning.eu
  • Pokračování ve vzájemné celorepublikové spolupráci s organizacemi a instruktory NW
  • Podpora vzniku sportovních klubů, spolků, zájmových sdružení – v souladu s celorepublikovým působením
  • Projekty: Toulavé klacky; Host do domu, klacky do ruky; WalkLor
  • ME na 10 km, Německo, obhajoba 1. a 3. místa
  • ME na ½ maraton, Rakousko
  • ME v Cross – Country NW, Slovensko, obhajoba absolutního mistra Evropy
  • Účast na EUROPEAN CUP NW – seriál závodů ( Německo, Rakousko, Slovinsko, Polsko, Slovensko), dále národní mistrovství a netradiční závody Itálie, Francie (NW Le Mans, ….)

Vše o Janku Vajčnerovi a jeho projektu MORAVIAN WALKING najdete zde, Jankovo celé vyjádření o Nordic runningu a dalších plánech pro sezonu 2017 si přečtete na tomto odkazu

:roll:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*