SUMMER NORDIC RUNNING: proč a jak běhat s holemi v létě

05V letním období využijeme z mnoha možností, které nordic running přináší, především odlehčení zátěže na nohy a zpestření tréninku formou různých cvičení či experimentů. S runningovými holemi se ale můžeme také kvalitně připravovat na podzimní závody, potažmo zimní běžkařské laufy.

V každém ze čtyř ročních období panují odlišné přírodní podmínky a také náš (běžecký) trénink je během nich různě zaměřen. V jednotlivých dílech našeho miniseriálu proto postupně poukazujeme na to, které aspekty běhu s holemi v příslušných obdobích roku využijeme více, a které naopak méně.

V létě mají volné přírodní plochy (louky, pole), na nichž je jinak po většinu roku nordic running naprosto dokonalý, většinou příliš vzrostlý porost. Faktor zvýšené stability při běhu s holemi v nerovném terénu nám tedy zůstane v létě částečně odepřen, vyhledávat proto budeme především udržované travnaté plochy – parky, posekané sjezdovky apod.

Výborným řešením může být les. V lese je stín, což v letních vedrech jistě oceníme, a kombinace hlíny s jehličím je pro běh s holemi přímo ideální. Jsou-li v nám dostupném lese dostatečně široké cesty a rozestupy mezi stromy (pozor na nízký hustý porost!), nordic running si doslova vychutnáme! – Vše ukazuje následující VIDEO Forest Nordic Running:

les10_video

Hlavní využití holí při běhu však v létě zřejmě bude rehabilitační a odpočinkové. Volný nordic running zařadíme například druhý den po závodě, či velmi náročném tréninku (které proběhly nejspíš na dráze, nebo na tvrdém povrchu). Čím více zapojíme při odrážení holemi paže a ramena, tím více odlehčíme dolním končetinám (dvojnásob to vynikne při variantě naboso). Svaly, šlachy a klouby nohou, namožené z předchozího dne, mohou díky tomu lépe regenerovat.

To platí samozřejmě ve zvýšené míře i pro ty, kdo mají nějaké zranění, resp. se v rámci jeho doléčování postupně vracejí k plnému tréninkovému zatížení. Runningové hole jim pomohou například zbavit se frustrace z toho, že jsou schopni momentálně pouze chodit, protože opora o ně při odrážení jim umožní plnohodnotný klus.

odpich 200V létě je teplo a dlouhé dny (světlo), většinou máme i více volného času (dovolená). To nám umožňuje experimentovat a zkoušet nové pohybové činnosti. Mezi ně by mohlo patřit právě zapojení holí. Kromě samotného běhu jde o řadu různých cvičení – protahovacích, běžeckých, posilovacích, či odrazových.

Pozor, aby z výše uvedeného mylně nevyplynulo, že v létě není běh s holemi efektivní a jde o pouhý doplněk. Opak je pravdou. Co se v létě naučíme (především správnou techniku běhu s holemi), v dalších obdobích roku jako když najdeme. Podzim a zima s sebou totiž přinášejí výrazně horší podmínky pro běhání. ale právě v nich běh s holemi nejvíce vynikne.

Závodivé typy mohou využít letní měsíce jako přípravné období pro své podzimní běžecké závody. A jsme-li také rekreačními běžkaři, můžeme už v létě začít pokládat základy pro kvalitní výkon na příští Jizerské 50 nebo jiných laufech, neboť nordic running lze pojmout jako specializovaný běžkařský trénink bez lyží.

:roll:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*