Běhala s Tarahumary, běhá i s holemi. Nejlepší česká ultraběžkyně Tereza Gecová doporučuje nordic running

Tereza 4_Metoda běhu s runningovými holemi si získává stále více přívrženců. Je pro mě opravdu velkou poctou, že jako přínosnou ji na základě vlastních zkušeností hodnotí i Tereza Gecová. Co zaujalo mistryni republiky na 100 km a velmi úspěšnou účastnici Caballo Blanco Utramaratonu (známého z knihy Born to Run) na nordic runningu nejvíce?

 

Tereza detailTereza Gecová je podobně výjimečnou osobností mezi našimi ultraběžkyněmi jako jsou třeba Dan Orálek či Radek Brunner mezi ultravytrvalci. Běžeckým ultrazávodům se věnuje od roku 2014 a hned od počátku se začala prosazovat mezi nejlepší. Jejím největším dosavadním úspěchem na domácí půdě je vítězství na loňském Mistrovství České republiky v závodě na 100 kilometrů v Plzni (více o jejím vítězství např. zde)

Nejsilnější běžecké zážitky a neopakovatelné dojmy si ale Tereza přivezla z legendárního Caballo Blanco Utramaratonu, který celosvětově proslavila kniha Born to Run. Terce se v rámci třináctého ročníku tohoto kultovního závodu v r.2015 podařilo doběhnout do cíle na fantastickém čtvrtém místě! O její mimořádné výkonnosti a současně skromnosti pak svědčí i to, že svoji výhru dala všem Tarahumarům jako dárek… Hluboce smekám! (rozhovor s Terezou najdete zde)

Tereza 1 vyrez

Nordic running si Tereza Gecová poprvé vyzkoušela v rámci mého instruktážního tréninku v Brně loni v říjnu. Jak běhání s holemi hodnotí a proč jej dále doporučuje? Dozvíte se teď přímo od ní:

Běh mě baví, proto jsem uvítala příležitost rozšířit si znalosti v něčem novém. V Mariánském údolí se nás sešla početná skupinka běžců a šli jsme na věc. Nejdříve bylo potřeba poznat techniku a pořádně si ty běžecké hole osvojit. Běhali jsme rovinky, pak rychlé úseky a následně jsme vyrazili vyzkoušet hole přímo do terénu.

V lese, když jsme běhali slalom mezi stromy, mě to bavilo nejvíce. Byl to malý návrat do dětských let a náramně jsem si to užila. Dobrá zkušenost byla i při výběhu kopce. Byl to krátký, ale hodně strmý kopec, kde pomoc holí byla opravdu znát, stejně jako pak při sebězích.

Běhání s holemi bych shrnula asi následovně: Runningové hole pomohou odlehčit nohám a pěkně zapojí celé tělo. Je to taková posilovna venku :) . Přinutí vás držet vzpřímený postoj, srovnat se a protáhnout celé tělo. Všem doporučuji!

Tereza 3

Terezo, díky moc… Ať to běhá s holemi i bez nich! A na závěr ještě zajímavé odkazy:

Medailon Terezy Gecové (kde Tereza nejčastěji běhá, kdo je jejím běžeckým vzorem aj.)

FB profilTerezz Srdíčko Gecová

:roll:

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*