Běh s holemi a atletický trénink

atletika 3Článek s tímto titulkem vyšel v novém čísle časopisu Atletika (2/2014). Mimo jiné se v něm také dočtete jaké jsou hlavní důvody pro zavedení naší metody do atletické přípravy, nebo proč se nordic running skvěle hodí na podzimní kondiční soustředění atletických oddílů či tréninkových skupin.

atletika 2Uveřejnění našich poznatků a doporučení v tomto periodiku – Atletika vychází pouze čtvrtletně – si s Alešem Tvrzníkem velmi považujeme, navíc k němu dochází už podruhé (poprvé to bylo po vítězství v soutěži inovačních projektů European Athletics Innovation Awards v čísle 1/2013). Tento časopis má opravdu velmi kvalitní obsah i grafickou stránku (vynikající autorské fotografie) a je sledován odbornou i širší atletickou veřejností.

Zájem o metodu běhu s holemi chápeme i jako důkaz, že vedení české atletiky považuje za přínosnou naši myšlenku „atletika není jen stadion“. Pro výborné výkony na stadioně ve své specializaci (disciplíně) je totiž nutná také obecná kondiční příprava a střídání vhodných doplňkových aktivit, obzvláště mají-li současně i zdravotně-preventivní přínosy.

V práci pro letošní ročník soutěže European Athletics Innovation Awards (2014) jsme se zaměřili především na analýzu techniky běhu s runningovými holemi. S využitím videoukázek a kinogramů v ní předkládáme biomechanické zdůvodnění větší efektivity běhu s holemi (v porovnání s během bez holí) a významného odlehčení pohybového aparátu. Pokud nové číslo časopisu Atletika, v němž je biomechanicky analyzován kinogram běhu s holemi na rovině, neseženete, nezoufejte. Na našich stránkách budeme kinogramy s analýzou jednotlivých pohybových fází postupně uveřejňovat.

Pro zavedení metody běhu s holemi do atletického tréninku shledáváme – kromě jeho zpestření – tři hlavní důvody. Jsou jimi prevence zranění, efektivita a běžecký styl (těmto aspektům se na našem webu věnujeme dostatečně podrobně).

Důležité je, že nordic running nalezne na základě své univerzálnosti místo v tréninku atletů různých výkonnostních úrovní i specializací (běžci, vrhači, sprinteři, skokani, vícebojaři). V rámci své konkrétní přípravy může atlet využít runningové hole k plnění specifických tréninkových cílů: obecná vytrvalost (rozvoj aerobní kapacity), silová vytrvalost (vybíhání kopců), dynamické posilování, běh v terénu (fartlek), odrazová příprava, atd.

slide1

Velmi vhodná pro vyzkoušení běhu s holemi jsou podzimní kondiční soustředění, na kterých všeobecnou fyzickou přípravu doplňují nové metody. Horská střediska, v nichž „soustřeďka“ oddílů a tréninkových skupin probíhají, navíc nabízí ideální terény (lesní cesty, louky, sjezdovky, aj.).

Nepodceňujme ani význam běhu s holemi v závodním období a v situacích neumožňujících plnou tréninkovou zátěž. Runningové hole můžeme využít pro odlehčení při relaxačním běhání (například druhý den po závodě či náročném tréninku), obzvláště pak naboso, kdy se žádoucí účinky obou variant sčítají. Vhodné je také jejich využití pro ženy-atletky v průběhu těhotenství a po porodu, protože hole významně zmírňují otřesy.

:roll:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*