8.díl – Fartlek s holemi: parádní, ale náročná záležitost

SONY DSCPodle menší či větší intenzity může mít běh s runningovými holemi dvě základní podoby: odpočinkovou, nebo náročnou. Fartlek s holemi patří rozhodně k té druhé.

Podstata „runningového“ fartleku je samozřejmě stejná jako u běžného fartleku bez holí. Při běhu v terénu si hrajeme s rychlostí, podle okolností a naší chuti střídáme různé rychlosti od základní (pomalé) až k maximální. Je-li to možné, střídáme také rovinu a kopec, výběhy a seběhy.

SONY DSCPři fartleku s runningovými holemi se brzy projeví skutečnost, že běh s nimi je výrazně náročnější než bez nich. Krásně to poznáme třeba při souvislém, tj. nepřerušovaném běhu různou rychlostí na stejné trase (např. po našem oblíbeném přírodním okruhu). Srovnatelně unaveni (zafuněni :) ) budeme při běhu s holemi tak ve dvou třetinách, nejdéle ve třech čtvrtinách dané trasy. Důvod je zřejmý: větší energetický výdej v důsledku zapojení paží a horní poloviny trupu.

Tím si však dobře uvědomíme, že na požadovaný (zamýšlený) výdej energie nám stačí při běhu s runningovými holemi kratší čas. Tento vlastními zkušenostmi podložený „objev“ pak nejlépe využijeme v zimě, nebo v jiných nepříznivých podmínkách.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPokud by na někoho výše uvedená „energetická zákonitost“ neplatila, může si fartlek zpestřit – přesněji řečeno ztížit – zařazením odpichů (nebo jiných intenzivně provedených běžeckých cvičení) do jinak souvislého běhu. To je ale opravdu pouze pro náročné!

Spíš si dovolím předpokládat, že nám dá fartlek s holemi po několika kilometrech zabrat tak, že budeme rádi za pár protahovacích cvičení. Ne snad, že bychom se nějak zvlášť potřebovali protáhnout, ale „odborným“ opíráním se o hole lépe zamaskujeme, že už nemůžeme :) . Pokud nás i po vydýchání bolí paže nebo ramena, běžíme chvíli s nesením holí v těžišti, čímž si paže odpočinou.

Fartlek s holemi by neměl vést houštinami nebo příliš zarostlým lesem, abychom se holemi nezachytili o nízký porost. Nejlepšími terény jsou ty otevřené – louky, pole, parky, sjezdovky, široké cesty… Na nich nejsme ničím a nikým ohroženi a nordic running si můžeme parádně užívat.

SONY DSCFajnšmekři si mohou samozřejmě přidat i něco pikantnějšího, třeba úvozové cesty nebo koleje vyjeté v měkkém terénu. Ty nás donutí pozorně sledovat každý dokrok a zapíchnutí hole při odrazu. Jako specialitu bych doporučil přeskakování potoka, louže nebo zabláceného místa pomocí současného zapíchnutí holí (viz obrázek vlevo).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*