S runningovými holemi už trénují i mistři světa. Vy ještě ne?

EAIARok po našem vítězství v soutěži inovačních projektů Evropské atletiky můžeme s radostí konstatovat, že běh s holemi je na vzestupu. Tuto tréninkovou metodu postupně objevují a do své přípravy následně zařazují jak kondiční běžci, tak vrcholoví atleti včetně českých reprezentantů.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPotvrzuje se, že běh s runningovými holemi je metodou univerzální, tedy určenou sportovcům všech výkonnostních úrovní, a má řadu navzájem souvisejících přínosů. Záleží na každém jednotlivci, které přínosy budou ty „jeho“, jak pěkně dokazují ohlasy účastníků našich výukových lekcí a kempů.

BaraAsi nejviditelněji ukazuje různé možnosti využití runningových holí Bára Špotáková. Dvojnásobná olympijská vítězka a držitelka světového rekordu v hodu oštěpem začala používat hole v rámci kondiční přípravy po loňské sezoně (obecná vytrvalost, posilování). V průběhu těhotenství jí potom významně pomohly k odlehčení nohou a snížení otřesů při zdravotním běhání.

Nyní je již Bára ve fázi návratu k plnému tréninkovému zatížení. Spolu s dalšími členy tréninkové skupiny trojnásobného olympijského vítěze Jana Železného – včetně mistra světa Vítězslava Veselého – bude runningové hole využívat například na kondičním soustředění ve Špindlerově mlýně nebo v rámci zimního tréninkového pobytu v Jihoafrické republice (běh v aerobním režimu, úseky a kopce, oštěpařská i jiná cvičení).

To můžeme považovat za velkou výhodu runningových holí: lze s nimi nejenom velmi efektivně a bezpečně běhat v terénu, ale provádět i řadu různých cvičení. Podle jejich zaměření – odrazová, posilovací, běžecká – mohou potom tato cvičení zařadit do přípravy kromě běžců na střední a dlouhé tratě také sprinteři, skokani, nebo vrhači.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAA kdo jiný by to mohl lépe posoudit než desetibojař, tedy atlet znalý všech základních atletických disiplín? Jsme proto velmi rádi, že možnosti runningových holí sám vyzkoušel a dále propaguje trojnásobný mistr světa a bývalý světový rekordman v desetiboji Tomáš Dvořák.

Tomáš Dvořák má jako šéftrenér české atletické reprezentace velkou zásluhu na tom, že možnosti běhu a cvičení s runningovými holemi poznala (nebo v nejbližší době pozná) řada dalších našich současných reprezentantů.

Asi nejpočetnější byla skupina reprezentačních běžců na střední a dlouhé tratě pod vedením trenéra Pavla Tunky, a to v rámci jejich horského kondičního soustředění na Zadově (namátkou: Ondřej Fejfar, Lukáš Olejníček, Lukáš Kourek, Martin Frei, Monika Preibischová, atd.). Dále vyzkouší „runningové“ prvky po svém soustředění v Tatrách také sprinterky ze skupiny „Rychlý holky“ trenérky Martiny Blažkové.

O trénink s holemi projevila předběžný zájem i nejlepší současná evropská atletka Zuzana Hejnová a její trenér Dalibor Kupka, který současně trénuje také nejlepšího evropského čtvrtkaře Pavla Masláka. V nepříznivých podzimních a zimních podmínkách jej začala úspěšně praktikovat též česká olympionička v maratonu a nejlepší vytrvalkyně ČR předchozích let Ivana Sekyrová, a tak bychom mohli pokračovat.

A co vy, ještě pořád jste běh s runningovými holemi nevyzkoušeli?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*