Báječné ženy v běhu s holemi

slideBěh a cvičení s runningovými holemi si na vlastní nohy a ruce vyzkoušely i „Bájenky“, tedy Báječné ženy v běhu. A byly opravdu báječné!

04

 

Velký dík patří především Vandě Kadeřábkové za šíření povědomí o přínosech běhání s holemi, které si sama oblíbila a dále praktikuje, a pak Karolíně Jeníkové. Tuto „neformální šéfku“ všech Báječných žen jsem zatím znal jen z televizní obrazovky z prvních dílů běžeckého magazínu Tempo a jsem moc rád, že jsem ji mohl poznat i osobně, protože je opravdu fajn.

Karolína motivovala k vyzkoušení nordic runningu početnou skupinu „svých“ báječných ženských, z nichž některé dokonce běžely předchozí den pražský půlmaraton. To se nakonec ukázalo jako výhoda, protože si mohly krásně vyzkoušet, jak lze bolavým svalům a kloubům nohou ulehčit díky runningovým holím (resp.zapojením paží, ramen a trupu při odrážení).

05Bájenky nijak nezneužily své početní převahy nade mnou, naopak vzorně plnily jednotlivé „úkoly“ a cvičení, takže poměrně rychle začly runningové hole správně ovládat a na konci lekce to vypadalo, že s nimi běhají už odmala :)

A jak runningovou lekci a další využití běhu s holemi viděly/vidí ony samy?

 

Byla jsem nadšená. Hned od první houpavé chůze jsem pochopila, že TO bude ono. Když jsem předtím párkrát zkoušela s holema běhat, tak ruce nestíhaly nohám a nakonec jsem běhala „soupaž“, což vůbec neplnilo můj cíl odlehčit a pošetřit kolena. Na naší lekci jsem pochopila, že cesta je úplně jiná, že naopak nohy se mají přizpůsobit svým rytmem rukám. Tím se prodlouží krok, tělo je ve správném náklonu a jde to vlastně úplně samo…“ (Karolína Jeníková)

Mně jako pozorovateli a fotografovi z leknutí se tento kurz moc líbil. Výklad byl důkladný a srozumitelný. Chůze s trekovými holemi s batohem je pro mě samozřejmost a ulehčení kolenům evidentní, běh s holemi jsem viděla tady poprvé a už od pohledu je jasné odlehčení celého těla. Navíc je tu ta užasná práce paží. V terénu si dovedu představit hůlky jako zásadní oporu v terénních nerovnostech.“ (Katka Slavíková)

02Já mam ty hůlky rada, protože mě nutej běžet hezky narovnaná a doháním snimi posilování vršku, do čehož se jinak musím dost nutit. Takhle se to děje hezky automaticky. Jo a vybehneš s nima kopec a nohy o tom skoro nevědí!“ (Magda Krotilová)

Naučily jsme se hromadu velmi užitečných cviků, včetně polovysokého startu s holema, nebo to, že si hole můžeme třeba i jen vizualizovat, když je právě nemáme. A hlavně – heslo „HOLE TY VOLE“…. s tímhle v hlavě jde běh lehce a hravě :)“ (Karolína Jeníková)

:lol:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*