Fyzioterapeutka Mostecká: Nordic running je výborný k nácviku běžeckého stylu i pro zraněné sportovce

Dáša detailMgr. Dagmar Mostecká je respektovanou odbornicí ve zdravotně-preventivní oblasti pohybu a běhání, specializuje se na problematiku funkčních bolestivých poruch pohybového aparátu. Na nordic running se zpočátku dívala trochu „z patra“, ale po absolvování instruktážního kurzu změnila názor a objevila v běhání s holemi několik významných přínosů.

portret Studium fyzioterapie na 2. LF UK absolvovala Dagmar Mostecká pod vedením Prof. Pavla Koláře, PhD. (s nímž spolupracovala také v jeho Centru pohybové medicíny).  Od r. 2011 provozuje zdravotnické a rehabilitační zařízení Be Balanced v Dejvicích. Svým klientům a pacientům pomáhá Mgr. Mostecká vyřešit především problémy zad, bolesti kloubů, svalů a úponů. O to víc si cením jak jejich vlastních poznatků z běhu s holemi, tak „zkoumání“ nordic runningu z pohledu fyzioterapie.

„Velice brzy poté, co jsem vzala runningové hole do rukou, mi začlo docházet, že je to především výborná pomůcka k nácviku správného stylu běhání. Správně dlouhé hole a správná technika nordic runningu totiž umožní člověku náklon trupu vpřed, optimální běžeckou práci paží a tím i dobré napřímení a zpevnění trupu“, vysvětluje Dagmar Mostecká.

Dáša_

Další pozitivum vidí v odhlehčení nohou, k němuž dochází díky zapojení runningových holí do běhu. „Je to řešení pro sportovce, kteří kvůli určité bolesti či zranění nemohou zatížit dolní končetiny plnou váhou, ale zároveň se potřebují udržovat v dobré fyzické kondici“, je přesvědčena fyzioterapeutka a velmi sympatická běžkyně v jedné osobě.

Dagmar Mostecká, která úzce spolupracuje například s časopisem Běhej.com., se kromě běhání aktivně věnuje i triatlonu. Jak tedy hodnotila běh s holemi z hlediska kvality přípravy sportovců, především ve vytrvalostních disciplínách? „Tréninkový přínos je velmi významný. Zapojením paží a trupu do běhu si zvyšujeme tzv. VO2max., tedy schopnost maximální spotřeby kyslíku, což je nedůležitější parametr pro vytrvalost.“

Dáša výpad_

Na závěr musím Dášu pochválit za to, že výborně zvádla nejenom správné technické provedení nordic runningu, ale i různá cvičení s holemi (na obrázku ji vidíme při napojovaných výpadech do svahu). Chcete se běh s holemi naučit také? Začít můžete kliknutím na tento odkaz – dozvíte se tím více o výukových lekcích nordic runningu a jejich termínech.

:roll:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*