S runningovými holemi si (zimní) kopce užijete

02_V zimním období se běžci snaží nabíhat objemy a položit tím základy jarní formy. Když to jde, naháníme kilometry na běžkách. Je-li sněhu málo, běháme kde se dá. Bohužel se většinou jedná jen o okraje upravených asfaltek, do terénu a do kopců se zpravidla nepouštíme. To je určitě škoda. Řešení ale existuje: nordic running.

Máme-li správné hole a zvládli jsme techniku nordic runningu na rovině, není žádný důvod nevyrazit s nimi na trénink do kopců. Nemám na mysli žádné velehory ani kamenité vrcholky přírodních útvarů, ale obyčejné kopečky. Ty za městem, nebo i ve městě, stačí klidně travnatý stometrový pahorek.

Bude-li na něm několikacentimetrová vrstva sněhu, zpravidla rozšlapaného od lidí nebo rozježděného od dětí, nemáme prakticky šanci ho normálním způsobem kvalitně vyběhnout. Budeme podkluzovat, smekat a hekat. Brzy nejspíš takové pokusy ukončíme s tím, že se nechceme zranit a že kopce přeci počkají až na jaro a léto.

03 vyrez

Nordic running řeší v této situaci několik věcí najednou. Umožní nám trénink zpestřit a občas kopce zařadit, což je důležité pro práci plic a pro ty svalové skupiny, které při běhu na rovině nezapojujeme. Zajistí nám stabilitu, takže neuklouzneme a nic si neuděláme. Při výbězích, ale obzvláště při sebězích odlehčujeme nosným kloubům – rozdíl pocítí především naše kolena a bedra.

Ti, kdo už runningové hole ve své přípravě používají, mi to potvrdí: kopce s holemi si budete doslova užívat. Vyběhnete je lehce, s úsměvem, a ještě si budete chtít přidat! Řada borců–ultraběžců zařazuje nordic running do tréninku právě ve variantě kopců, aby pak byli připraveni na zdolávání náročných terénů při svých (horských) závodech.

04_

Ale i když jste obyčejnými hobíky nebo se občas účastníte jen „normálních“ běžeckých závodů, bude pro vás běh s holemi v kop(eč)cích příjemnou změnou v jinak fádní zimní přípravě. Uvidíte. Stačí si to jen vyzkoušet. O zásadách správné techniky a bezpečnosti při zdolávání kopců s holemi podrobněji pojednávám v tomto článku, možnosti praktické výuky a nejbližší termíny lekcí najdete zde

Vsadím se, že i pro vás pak bude platit mé oblíbené pořekadlo: S runningovými holemi přestává být kopec nepřítelem a stává se tréninkovým kamarádem :) Jo a ještě jedna věc – pomůže vám to se správnou technikou běhu, náklonem trupu a prací paží. Nebo myslíte, že by nordic running doporučoval „trenérský guru“ Miloš Škorpil, kdyby tomu tak nebylo?

Fr.Láznì-Amerika, 13.7.2015, Milan Kùtek, bìh s holemi

:roll:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*