V čem se liší nordic running a nordic walking?

chuzeprozdraviBěh s holemi a chůze s holemi si jsou tematicky velmi blízké, přesto se od sebe v mnoha aspektech odlišují. Rozdílům mezi nordic runningem a nordic walkingem se ve svém článku věnuje fyzioterapeutka a propagátorka nordic walkingu Ivana Černíková.

Z jejího textu Chodíme a také běháme s holemi jsme vybrali pasáže porovnávající náročnost a praktické využití obou variant, správnou délku holí a techniku „zkopců“ (tj. provedení chůze či běhu ze svahu):

Nordic running je skvělým doplňkem chůze s hůlkami pro náročnější chodce a současně jde o vhodnou aktivitu pro zvýšení efektu tréninku nebo se může pěstovat jen tak pro zlepšení fyzické kondice, k přirozenému posilování, vylepšení běžeckého stylu a též je vhodný i pro úplné začátečníky. Stejně jako při nordic walking navíc můžete výrazně odlehčit nosné klouby dolních končetin.

NW x NR

 

 

Hůlky jsou o 3 – 4 velikosti vyšší než nordic walking hole (dosahují k rameni). Pro výpočet optimální délky runningových holí vynásobte svojí výšku koeficientem 0,8. Pro výpočet správné délky hůlek na nordic walking násobíme koeficientem 0.68.

 

Při chůzi s hůlkami z kopce dolů jsme zvyklí zkrátit krok, pokrčit více kolena, tělo mít rovně a došlapovat na celá chodidla. U nordic running je to přesně naopak. Tělo máme v mírném náklonu, stejně jako bychom běželi po rovině. Nemusíme mít strach, hůlky nám zajistí dostatečnou stabilitu. U prudkých kopců můžeme holemi přibrzďovat tak, že je zapichujeme současně. Nikdy ale nebrzdíme patami nebo tak, že bychom zapichovali hůlky před sebou!

           nordic-walking     OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Celý článek si můžete přečíst zde

O autorce: Ivana Černíková je fyzioterapeutka a propagátorka sportovní aktivity nordic walking. Ve spolupráci s ČKNW připravuje některé trasy a instruktáže správné techniky v rámci projektu Nordic Walking Tour 2014. Více na jejích webových stránkách www.chuzeprozdravi.cz

chuzeprozdravi

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*