MUDr. Jan PIRK: Běhání s holemi mě naprosto uchvátilo

05 detailBěh s holemi už lapil do svých sítí dlouhou řadu sportovců. V knize NORDIC RUNNING se svěřují se svými zkušenostmi s „holoběháním“ běžci naprosto rozdílné výkonnosti i věku. Na ukázku tentokrát vybírám poznatky tří z nich: dosavadní nesportovkyně, pravidelného závodníka – běžeckého redaktora, a do třetice všem dobře známého kardiochirurga a nadšeného sportovce v jedné osobě.

harzerováJana Harzerová. Před tím, než vyzkoušela nordic running, prakticky vůbec nesportovala. Dnes je z ní nadšená běžkyně s holemi a tento sport doporučuje všem, kdo chtějí žít zdravě.

…Nečekala jsem, že odlehčení nohou při záběru holemi bude tak znát. Chvilkami jsem dokonce na svůj bolavý kotník zapomínala. Běhali jsme po louce, v lese, do kopce i z kopce, na cestě i na silnici. Vyzkoušeli jsme si také „má“ cvičení. Vůbec se mi nechtělo končit.

Domů jsem se vrátila totálně nadšená. Nejspíš s holemi budu běhat častěji než bez nich. Hned jsem si hole objednala. Mám ty „vytuněné“, křiklavě barevné, a k nordic runningu mě doslova popohánějí…

singrMartin Singr. Redaktor webu Bezva Běh.cz a časopisu RUN. Aktivní běžec ze středních Čech a závodník s velmi kvalitními osobáky – 10 km za 36:09 min. a 1/2maraton za 1:21 hod.

…Při běhu přes Ladronku jsme se všichni celkem dost zapotili. Na to, jak málo jsme běželi, to bylo až překvapivé. Ale v pohodě, stejně překvapená byla prý i Bára Špotáková, když si nordic running zkoušela… Pak už hurá do sadů, obíhat stromy zleva, zprava, tam a zpět. S holemi jde probíhat zatáčky hodně rychle, jen to chce vědět, jak na to.

V závěru naší lekce jsme způsobili mírné pozdvižení. Před pár přihlížejícími jsme totiž „runningově“ vybíhali kopečky s úsměvem a díky holím jsme působili ladně jako laňky. Když jsem se zrovna trefil do rytmu, vypadal jsem tak asi i já… :-)

06 zmensenyProf. MUDr. Jan Pirk DrSc. Přednosta Kardiocentra a Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEMu. Je již řadu let pravidelným běžcem (maraton za úctyhodných 3:14!), kromě toho absolvoval i mnoho závodů v triatlonu a jízdě na běžkách.

…Běhání s holemi, tedy nordic runnig, jsem si už několikrát vyzkoušel. Naprosto mě uchvátilo. Zvláště běhání po horách, v mém případě v Krkonoších, je super zážitek. Prudká stoupání vyběhnete s runningovými holemi v nevídaném tempu.

Zabrat při tom dostanou nejenom svaly dolních končetin, ale i vaše paže a ramena. Takže výborný doplněk běžeckého tréninku i skvělá příprava na zimní běžkařskou sezónu. Prostě, abych dlouho nekecal – zkuste sami a uvidíte!“

gen21 1

Celá vyjádření a doporučení nejen výše uvedených, ale i mnoha dalších osobností najdete v knize NORDIC RUNNING. Pokud byste měli zájem získat ji se slevou, případně i mým věnováním (třeba jako dárek pro někoho z vašich blízkých), napište mi prosím na kutek.milan@seznam.cz. Rád vám knížku pošlu!

:roll:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*