Zuzka Součková: Bolí vás kolena? Pořiďte si runningové hole!

zuzka-souckovaZuzana Součková je autorkou knih Když se dáma rozběhne a Deník běžkyně v nejlepších letech. Moc mě potěšilo, že tuto šarmantní dámu, běhající maminku a velmi populární blogerku v jedné osobě zaujalo běhání s runningovými holemi. A to běžecky i spisovatelsky – Zuzka totiž přispěla svými zajímavými postřehy o Nordic runningu do mé stejnojmenné knihy.

zuzka souckova denik bezkyne

 

Běžecký blog začala psát Zuzka Součková v rámci soutěže OnaDNES.cz o účast na ženském půlmaratonu v San Franciscu. Svým smyslem pro humor si získala oblibu čtenářů a soutěž vyhrála. Její první kniha Když se dáma rozběhne aneb ani v padesáti není pozdě se stala „dámským běžeckým bestsellerem“. Nedávno vyšla její další knížka s názvem Deník běžkyně v nejlepších letech – Co vám o běhání nikdo neřekne. Kdo by měl zájem o novou knížku s osobním věnováním, tak vězte, že je ke koupi přímo na autorčině mailu zuzkasouckova@atlas.cz

Zuzku můžete potkat na mnoha běžeckých nebo diskusních akcích, kde o své nové knize i o běhání jako takovém vypráví. Ale teď už avizovaná ukázka od Zuzany Součkové z knihy Nordic running:

Hole mají různé funkce. Můj dědeček, když k stáru špatně chodil, opíral se o elegantní hůlku, kterou ostatně mával i pan Tau. Francouzské hole jsou pak pro invalidy. Myslíte, že se dá s holemi i sportovat? Ano, jistě! Hole přece patří k běžkám, k lyžím. Ale hole na běhání? To bude asi nějaký omyl.

Když před lety přišel do Čech trend nordic walking, dlouho jsme si zvykali. Měla jsem pocit, že na tom nic není. Až do doby, kdy mi kamarádka řekla: „Prosím tě, ty s tím chodíš jako důchodkyně.“ A ukázala mi, jak na to. V ten okamžik jsem jí utekla, protože správně použité hole zrychlily můj krok.

Později jsem měla možnost seznámit se s propagátorem nordic runnigu Milanem Kůtkem a ten mi vysvětlil, že hole lze používat i k běhu. K běhu? Slyším dobře? Co když na tom něco bude? Přečetla jsem si, že s nimi trénují i vrcholoví sportovci. Tuhle pomůcku, která prý člověka dokáže zrychlit, vylepší mu styl, odlehčí kolena a spodní polovinu těla, ale zároveň posílí vršek, jsme si pořídili k Vánocům.

Můj muž je rozený běžkař. Jizerská padesátka nebo Krkonošská sedmdesátka, to jsou jeho běžné distance na běžkařských tratích. Je radost pozorovat souhru a soulad rukou s nohama. Jemu hole pomáhají. Ten odraz, to já nikdy nedokážu. On ví, k čemu hůlky na běžkách jsou. Na rozdíl ode mě, která je jen drží, tahá za sebou, opírá se o ně a případně jimi přidrží pád. Tohle pro něj znamenalo obrovskou výhodu, když jsme s nordic runningovými holemi poprvé vyběhli…

… jaké to první „nordic vyběhnutí“ bylo? Co na Zuzku s manželem pokřikovali kolemjdoucí a jaké – nejenom tělesné – následky její běžecká holopremiéra měla? Něco sice můžete vytušit z titulku tohoto článku, ale zbývající část vyprávění Zuzany Součkové si už musíte dočíst v knize Nordic running :)

obalka

Pokud byste měli zájem o knihu NORDIC RUNNING se slevou, případně i mým věnováním (třeba jako dárek pro někoho z vašich blízkých), napište mi prosím na mail kutek.milan@seznam.cz. Rád vám knížku pošlu :)

:roll:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*