5.díl – Běžíme! Jako na lyžích, jenom bez nich

SONY DSCNa běhání s holemi se musíme postupně připravit, aby nám pak přinášelo pouze potěšení a tréninkové pokroky. Pokud jste sledovali předchozí čtyři díly našeho seriálu, připraveni jste. Takže: běžíme na to!

Běh s runningovými holemi má blíže k běhu na lyžích klasickou technikou, než k nordic walkingu. Běžkaři-klasici by ho označili jako jednodobý střídavý běh. To znamená, že na každý krok připadá současný odraz holí opačnou paží (než je stojná noha). Čili: běh na lyžích, ale bez lyží :)

Základem správného provedení běhu s holemi je dodržení běžecké techniky, především pohybu paží a loktů, při zapojení holí do běhu. Paže jsou tedy stále ohnuty v loktech přibližně v pravém úhlu a střídavě komíhají rovnoběžně s boky směrem vpřed. Ruka, v tomto případě svírající hůl, se vpředu dostává do výše ramene (viz obrázek vlevo) a vzadu k boku (viz obrázek vpravo), tj.opět stejně jako při běhu bez holí.

SONY DSCSONY DSC

Hlavní zásady správné techniky běhu s holemi:

  • trup je v mírném náklonu vpřed (pozor: ne v předklonu!)
  • odraz holí je časově i prostorově kratší než odraz holí při běhu na lyžích klasickou technikou, můžeme ho přirovnat k jeho střední fázi
  • hůl se zapichuje zhruba na úrovni paty opačné nohy
  • pohyb ruky po rukojeti je mírně klouzavý; sevření není ani křečovitě pevné, ani příliš uvolněné
  • pohyb paže s holí končí polohou ruky u boku, tj. nepokračuje až za trup (tím se běh s holemi odlišuje jako od běžkařského, tak od nordic-walkingového propínání loktu dozadu)

Než si na běhání s holemi pořádně zvyknete, doporučuji vám zařazovat ho jednou týdně, a to spíše lehčí formou (například den po závodě, či náročném tréninku). V prvních týdnech rozhodně volte pouze rovinu a upravený terén, tj. parky, hřiště a jiné udržované plochy.

Na všechny složitější věci a náročné využití holí (mj. kopce, fartlek, běžecká a posilovací cvičení) přijde v našem seriálu řada na podzim. Do té doby, tzn. během prázdnin, se ale ještě zaměříme na některé „speciality“, například běh s holemi na asfaltu, nebo běh s holemi naboso.

Pro ty z vás, kteří až do podzimu čekat nechtějí, připomínám možnosti intenzivních praktických lekcí běhu s holemi.

SONY DSCNa závěr dnešního dílu ještě pět hlavních zásad bezpečnosti při běhu s holemi:

  • nepřeceňujeme své síly a myslíme vždy na to, že běh s holemi je výrazně fyzicky náročnější než obyčejný běh
  • nikdy nebrzdíme holemi před tělem při sbíhání prudšího kopce
  • hůl nezapichujeme příliš blízko nohy, abychom o ni nezakopli
  • s holemi v rukou si neupravujeme brýle nebo čelenku, neutíráme slzy a nesmrkáme, abychom se nezranili
  • neběháme s holemi po úzkých cestách v hustším lese, abychom se jimi nezachytili o větev

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*