ILONA BURGROVÁ: Při nordic runningu vnímáte celé tělo. Může se stát pravidelnou součástí přípravy sportovců

Burgrová_O svých zkušenostech s využitím runningových holí v tréninkové přípravě hovoří v knize Nordic running řada známých osobností. Jednou z nich je medailistka z mistrovství světa v basketbalu Ilona Burgrová. Jak tato známá opora naší reprezentace běh s holemi hodnotí? Co ji na metodě nordic running překvapilo a komu by ji doporučila?

Ilona Burgrová je držitelkou stříbrné medaile z mistrovství světa v basketbalu (2010) a dvou bronzových medailí z juniorských mistrovství Evropy (2002, 2004). S českou basketbalovou reprezentací vybojovala také 4.místo na mistrovství Evropy 2011 a 7.místo na Olympijských hrách 2012. Ilona v současné době působí v klubu ZVVZ USK Praha. V letech 2004 až 2008 hrála univerzitní ligu NCAA ve Spojených státech, dva roky poté působila ve francouzském klubu CJM Bourges Basket.

Do té doby, než jsem absolvovala instruktážní trénink s Milanem, byl pro mě nordic running velkou neznámou. Ne, že bych nevěděla, že se tomu někdo v České republice speciálně věnuje. Vůbec jsem si ale nedokázala představit, jak se moje 196cm vysoké tělo vyrovná s celkovou koordinací při této činnosti.

Hned první pomalý klus s runningovými holemi mě však vyvedl z omylu. Tělo nemělo žádné problémy s koordinací, ba naopak jsem cítila, jak se „celý člověk“ najednou víc hýbe a navzájem vnímá. Velkým plusem běhu s holemi je pro mě určitě citelná úleva kloubům, a to nejen díky částečnému přenesení váhy, ale také v důsledku zlepšeného běžeckého stylu.

burgrova_

Díky aktivnějšímu zapojení paží jsem cítila, jak mi mnohem lépe fungují šikmé břišní svaly a spodní břicho. Tím pádem jsem ulevila i bedrům, se kterými máme my baskeťáci občas problémy. Další výhoda zařazení runningových holí do tréninku sportovců pak podle mě spočívá v tom, že kromě běhání mohou být použity i pro posilování a protahování.

Myslím si, že nordic running nemusí být jen jednorázovým zpestřením tréninku. Může se stát pravidelnou součástí přípravy sportovců, kteří jsou otevřeni novým výzvám, mají rádi čerstvý vzduch a nechtějí trávit přípravu jen v tělocvičnách.

Ilona Burgrová

P.S.: Ilona je přesně tím typem sportovce, o kterém platí: čím lepší, tím skromnější. O to víc jí držím pěsti při každém utkání české reprezentace nebo USK. A strašně moc mě potěšila její účast na křtu knížky Nordic running. Vlastně i přivedla do rozpaků – olympijské medailistce se člověk nepodepisuje každý den… :)

08

:roll:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*