Nordic running jako nejzdravější způsob běhání

bezky net 3„Právě včas přichází na trh knížka Milana Kůtka Nordic running, pojednávající o využití běžeckých holí v tréninku“, říká v úvodu své recenze na webu bezky.net PaedDr. Tomáš Gnad. V čem vidí šéfredaktor časopisu NORDIC hlavní přínosy nordic runningu a proč byste ho podle něj měli začlenit do své přípravy?

PaedDr. Tomáš Gnad je uznávaným odborníkem v oblasti běžeckého lyžování i dalších zimních sportů. Působí na Katedře sportů v přírodě na UK FTVS Praha, napsal řadu odborných publikací. Je nejenom šéfredaktorem časopisu NORDIC, ale také stálým přispěvatelem běžeckého časopisu RUN.

Proč stojí podle T.Gnada za to zařadit kromě dalších aerobních aktivit nordic running do tréninku? Na základě rozboru knihy považuje za hlavní přínosy běhu s holemi tyto:

  • Při běhu s holemi je přibližně o 20 % vyšší spotřeba kyslíku než při běhu bez holí (to je výsledek společného zatížení dolních i horních končetin jako při běhu na lyžích)
  • Při běhu s holemi je přibližně o 15 % vyšší tepová frekvence než při běhu bez holí (při zachování stejné rychlosti běhu je vyšší zatížení oběhového systému)
  • Při běhu s holemi je přibližně o 12 % nižší zatížení chodidla při dokroku než při běhu bez holí (současně s odrazem probíhá opora o hůl a dochází tak k menšímu zatížení kloubního systému dolních končetin).

bezky net

Celý článek si můžete přečíst kliknutím na obrázek výše nebo na tomto odkazu

Pokud byste měli zájem o knihu NORDIC RUNNING se slevou, případně i mým věnováním (třeba jako dárek pro někoho z vašich blízkých), napište mi prosím na mail kutek.milan@seznam.cz. Rád vám knížku pošlu :)

:roll:

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*