Všichni příznivci běžeckého lyžování jistě znají naše bývalé vynikající reprezentantky Květu Jeriovou a Zuzanu Kocumovou. Chápu jako velkou poctu, že obě dvě „běžkařské dámy“ přispěly svými poznatky do knihy NORDIC RUNNING a podporují moji myšlenku šíření běhu a běhochůze s runningovými holemi (nordic runwalk) mezi další sportovce, včetně rekreačních.
Květa Jeriová-Pecková je trojnásobnou olympijskou medailistkou z let 1980 a 1984 a držitelkou bronzové medaile z Mistrovství světa v běhu na lyžích (1982). Osmkrát dokázala zvítězit v jednotlivých závodech Světového poháru, třikrát v něm obsadila celkově třetí místo (1981-1983). V současné době je členkou Výkonného výboru Českého olympijského výboru a pracuje ve vedení Klubu fair play při ČOV, který také zastupuje v Radě Evropy.
… ukazuje se, že běh s holemi – nordic running – může být velkým přínosem nejen pro lyžaře a špičkové běžce, ale i pro rekreační sportovce. Šetří kloubní aparát dolních končetin, zapojuje a posiluje končetiny horní. Napomáhá také vzpřímené poloze trupu a tím zvyšuje možnost výraznějšího nadechnutí, než když je běžec shrbený.
Zcela jistě je nordic running pro běžce velmi užitečnou formou tréninku. Je však třeba počítat s tím, že je zapojen větší počet svalů a že se trénink s holemi bude, především zpočátku, jevit jako náročnější. Pracují při něm nejen paže, ale i svalstvo hrudníku. Postupně se zlepší i koordinace horních a dolních končetin, která jinak činí začátečníkům poměrně často problémy.
Nezapomeňme ani na starší věkové ročníky, jejichž fyzická aktivita již bývá často omezena na pouhou chůzi. I při ní jsou však pozitivní efekty zapojení holí evidentní. Chození s runningovými holemi přináší díky výraznější opoře pocit větší jistoty, především v nerovném a horském terénu…
Květa Jeriová není zdaleka jedinou osobností, která jinak nezvyklou variantu běžecko-běžkařské chůze s delšími holemi podporuje. Jako alternativu lyžařské přípravy ji i v současné době používá třeba Zuzana Kocumová. „Když není sníh, dělám, co se dá. Snažím se s holemi běhat v terénu, v kopcích přecházím do chůze“, říká juniorská mistryně světa v běhu na lyžích a nyní velmi úspěšná závodnice ve Spartan Race.
„Nebo jdu s holemi na pořádný výlet do terénu. Důležité je zvládat lyžařskou chůzi, tedy dělat s delšími holemi dlouhé kroky. Kdo trénuje na Jizerskou 50, měl by být zvyklý na to, že se jeho tělo hýbe v rytmu dvě až tři hodiny“, vysvětluje bývalá česká reprezentantka Kocumová, v jejíž sbírce jsou i další medaile ze světových soutěží a 6.místo z olympijské štafety (více o Zuzce Kocumové zde).
Celé vyjádření Květy Jeriové-Peckové a dalších osobností si můžete přečíst v knize NORDIC RUNNING. Pokud byste měli zájem získat ji se slevou, případně i mým věnováním (třeba jako dárek pro někoho z vašich blízkých), napište mi prosím na kutek.milan@seznam.cz. Rád vám knížku pošlu!