Analýza techniky běhu s holemi III. – z kopce

_zkopce 150Ve třetím dílu této minisérie navazujeme na biomechanická porovnání techniky běhu s holemi a bez holí po rovině a do kopce. Tentokrát analyzujeme techniku běhu s runningovými holemi z kopce, při kterém je rozdíl došlapových sil a tedy i vliv na nosné klouby (včetně bederní páteře) největší.

Síla působící na pohybový aparát při dokroku je v tomto případě vlivem gravitace větší, než při běhu na rovině. Díky opoře o hůl a zapojení svalových skupin paží a ramene dochází k její výrazné eliminaci. Těžiště těla se pohybuje po sestupné trajektorii. Hlavní svalové skupiny (hýždě, přední strana stehna) pracují převážně ve fyziologicky velmi náročném excentrickém svalovém režimu.

VIDEO – běh s holemi z kopce

Kinogram – 1 krok a odraz holí:

_zkopce fin - orez

Analýza jednotlivých fází:

         Trup běžce se nachází v mírném náklonu, který umožňuje právě opora o hole. Tato technická varianta je současně předpokladem optimální dynamiky dokroku bez výraznějšího silového nárazu paty. Dokrok probíhá více pod trupem než při běhu na rovině. Hůl se zapichuje pod těžiště těla. Úhel v lokti oporové paže představuje 90 stupňů.

2-4       Těžiště těla se pohybuje po sestupné trajektorii. Hlavní svalové skupiny (hýždě a přední strana stehna) pracují v nevýhodném excentrickém svalovém režimu. Proto je i v těchto fázích velmi důležitá kontrolovaná opora o hůl.

5-6      V dalších oporových fázích se švihové koleno dostává vpřed se současným odrazem o hůl (extenze v loketním kloubu). Při běhu z kopce není odraz tak intenzivní jako na rovině nebo do kopce.

7          Při odrazu dochází k menšímu odrazovému náponu (především v kolenním kloubu) než při běhu s holemi na rovině. Odraz holí pokračuje až do letové fáze, je ovšem časově kratší.

8-9       V letové fázi se v rámci přípravy na kontrolovaný dokrok dostává bérec vpřed. Paže s holí s téměř pravým úhlem v lokti před trupem se připravuje na zapíchnutí do země.

10        Dokrok probíhá pod optimálním úhlem přes patu s mírným pokrčením v koleni. Současně již běžec začíná využívat opory o hůl.

11        S položením nohy na celé chodidlo se běžec dostává do výchozí pozice a celý pohybový cyklus se analogicky opakuje s vystřídáním paží a dolních končetin.

:roll:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*